29 yıl sonra bir kez daha

Geçen sezon Avrupa kupalarında çeyrek finalden ötesinde tek takımla mücadele eden İtalyanlar, bu sezon her kupanın finalinde bir takımla boy gösterecekler.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Inter, Manchester City ile mücadele edecek. Geçen sezon UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni kazanan Roma, bu sezon UEFA Avrupa Ligi’ni müzesine götürmek için Sevilla ile karşılaşacak. Fiorentina’ysa West Ham United’ı mağlup ederek UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni Roma’nın ardından kazanan ikinci takım olmayı hedefliyor. İtalyanlar tarihlerinde beşinci kez aynı sezon içerisinde tüm Avrupa kupalarında birer takımlarıyla final gördü.

Son olarak 1993-1994 sezonunda üç İtalyan takımı üç kupada final oynamıştı. Şampiyonlar Kulüpler Kupası finalinde Milan Barcelona ile, Kupa Galipleri Kupası finalinde Parma Arsenal ile, UEFA Kupası finalinde de Inter Salzburg ile karşılaşmıştı. Milano ekipleri mutlu sona ulaşırken, Parma’ysa Arsenal’e kupayı kaybetmişti.

İtalyanların bütün kupalarda mutlu son ulaştığı bir sezon da bulunuyor. 1989-1990’da Milan Şampiyonlar Kulüpler Kupası’nı, Sampdoria Kupa Galipleri Kupası’nı, Juventus da UEFA Kupası’nı kazanmıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar