Avrupa futbolunda tarihi gece

Ve Avrupa Süper Ligi konusunda en somut adım dün gece atıldı; Avrupa futbolunda her şey bir anda değişti!

Premier Lig’in “Büyük Altılısı” olan Liverpool, Manchester United, Chelsea, Manchester City, Tottenham ve Arsenal; İspanya’nın devleri Real Madrid, Atletico Madrid ve Barcelona; İtalya’nın köklü kulüpleri Juventus, Inter Milan ve Milan adı “European Super League” olan yeni bir futbol ligi kurdular!

Avrupa maçları askıda!
Bu futbol ligi üyeleri dışında onlarca kulüp ve kulüp personeli tarafından eleştirilirken UEFA; Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’ndeki mücadeleleri ikinci bir açıklamaya dek askıya aldı. UEFA ve FIFA, yeni girişimi kınadıklarını açıklarken ünlü gazeteci Fabrizio Romano, eğer ki takımlar bu organizasyonda ısrarcı olacaksa turnuvada forma giyecek oyuncuların ve takımların her türlü UEFA ve FIFA turnuvalarından men edileceklerini belirtti.

Peki nereden geldi bu lig kurma fikri?
1998 yılında UEFA, Şampiyonlar Ligi’ni genişletip Kupa Galipleri Kupası’nı kaldırdıktan sonra İtalyan şirketi “Media Partners” elit bir kesimin yer alacağı Avrupa Futbol Ligi’ni kurmak için çalışmalara başladı. 2009 yılının Temmuz ayında Real Madrid’in başkanı Florentino Perez, fikri yeniden alevlendirdi ve bir ay sonra o dönemin Arsenal teknik direktörü Arsene Wenger, Süper Lig’in 10 yıl içinde var olacağını belirtti.

Perez’in 4 Temmuz 2009’da masaya koyduğu fikre göre bazı Avrupa takımları, gelirlerini genişletmek amacıyla uzun vadede yeni bir plana gidebileceklerdi. Bu fikir, Arsene Wenger dışında 2012’de Clarense Seedorf ve 2013 yılında Gordon Strachan tarafından da desteklendi.

2016’da ünlü iş adamı Stephen Ross, çoğunluğunu İngiltere Premier Lig ekiplerinin oluşturacağı Süper Lig fikrinin gerçekleşeceğini belirtti. 2016’da UEFA, UEFA Avrupa Ligi’nin havuzunu genişletti ve her iki turnuvasına İngiltere, İspanya, Almanya ve İtalya’dan ülke puanına bağlı olarak daha fazla takımın katılacağını açıkladı.

2018’in Kasım ayında Football Leaks, “European Super League” adında bir ligin 2021’den itibaren başlayacağını açıklayan bir belge sızdırdı. Ekim 2020’de Sky Sports konuya dair benzer bir haber yaptı.

18 Nisan 2021 gecesi ise 2022-2023 sezonundan itibaren başlaması beklenen ligin resmen kurulduğu açıklandı. The New York Times’taki habere göre turnuvaya katılan her takım sezon başı 400 milyon dolar kazanacaklar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan Britanya Başbakanı Boris Johnson’a kadar onlarca kişinin eleştirdiği yeni sistemde 20 takımlı ligde 10’ar takımdan iki grup oluşacak. Ligde 15 takım kurucu üye olarak sabit kalacaklar. Mücadeleler her sezon Ağustos’ta başlayacak ve hafta içi oynanacak olan maçlar sonucunda Mayıs ayında sona erecek.

Real Madrid’in Başkanı Florentino Perez’in başkanlığını yürüteceği ligde Juventus’tan Andrea Agnelli önemli bir maddi kaynak olarak ligin ilerlemesinde rol alacak.

Önceki İçerikHakimi, Inter’de mutlu
Sonraki İçerikYeni lig değil, reform!

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar