Suudilerden Afrika futboluna yatırım

Suudi Arabistan son dönemde başta futbol ve golf olmak üzere spora yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Orta Doğu ülkesi, Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) ile gelecek sezon hayata geçecek Afrika Süper Ligi’ne sponsor olmak için görüşüyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre spora ilişkin yatırımlarına bir yenisini eklemek isteyen Suudiler, CAF ile anlaşırsa Afrika Süper Ligi’ne 200 milyon dolarlık yatırımda bulunacak. Afrika kulüplerinin küresel profilini yükseltmeyi ve daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Afrika Süper Ligi projesi FIFA tarafından da destekleniyor. Yeni organizasyonun yıllık 100 milyon dolarlık bir para ödülü havuzuna sahip olması bekleniyor.

2030 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için çalışan Suudi Arabistan, bu amacını gerçekleştirmek için faaliyetlerini sürdürüyor. Suudi Arabistan Futbol Federasyonu’nun CAF ile beş yıllık bir işbirliği ve gelişim anlaşması imzalamasının ardından Afrika Süper Ligi’ne sponsorluk için yapılan görüşmeler Dünya Kupası adaylık sürecinde Afrika kıtasının desteğini almak için Suudilerin yaptığı çalışmalar olarak yorumlanıyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar