“İtalya ırkçı ve homofobik bir ülke”

Lazio’nun kadınlar takımının antrenörlüğünü yapan Carolina Morace, İtalya’yı “ırkçı ve homofobik bir ülke” olarak nitelendirdi.

Futbolcu olarak çıktığı 150 mili mücadelede 105 gol atan 57 yaşındaki futbol insanı, Radio Anch’io Sport’a verdiği demeçlerde, “Toplumumuz tamamıyla ırkçılığa, saygısızlığa, bencilliğe ve homofobikleşmeye evrilmiş durumda” dedi ve ekledi: “Aslında bu sadece İtalya için geçerli değil, tüm dünya için geçerli. Dünyada hala daha birçok insan saklanarak yaşamak zorunda kalıyorlar.”

“İtalya’da bu insanların sayısı daha fazla, ki bizi diğer ülkelerden geride tutan şey bu. İnsanları ve özellikle de kadınları şişman mı değil mi diye yargılamayı çok seviyoruz… Eğer bu saçma bakış açısından kurtulabilirsek Serie A’nın yedek kulübesinde kadın görmemiz mümkün olacak. Biz kadınlar için olağanüstü bir geçmişe sahip olmadan bunu başarmak zor ama inanıyorum ki bir şeyler değişecek.”

Morace, 1999’da Serie C1 ekiplerinden Viterbese’nin başına getirildiğinde İtalya’da bir erkek kulübünün antrenörlüğüne getirilen ilk kadın olmuştu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar