Çin futbolunda kaos

Çin Süper Ligi’nde mücadele eden Jiangsu FC, tarihinde ilk kez lig şampiyonu olmasından üç ay sonra faaliyetlerini sona erdirme kararı aldı. Inter’in de sahibi olan Suning Group’un bünyesinde yer alan Jiangsu’nun resmi WeChat hesabından yapılan açıklama kadın futbol takımı da dahil olmak üzere grup bünyesindeki tüm futbol kulüplerinin faaliyetlerinin durdurulduğu açıklandı.

2015’te 523 milyon yene (80,7 milyon dolara) Suning Group tarafından satın alınan Jiangsu FC’nin ismi 2016’da Jiangsu Suning olarak değiştirilmişti. 2016’da Chelsea’den Ramires’i 28 milyon, Shakhtar Donetsk’ten Alex Teixeira’yı 50 milyon avroya kadrosuna katan Jiangsu FC, geçen sene de Gareth Bale’i kadrosuna katmak istemişti. Galli futbolcuyla anlaşan Çin kulübü Real Madrid’in transfere izin vermemesi nedeniyle Bale’i kadrosuna katamamıştı.

Çin’in en büyük perakende şirketlerinden biri olan Suning Group, geçen ayın başında perakende dışı varlıkları risk altında bırakarak temel işlere odaklanmayı amaçladığını açıklamıştı. Bu varlıklar arasında, kasım ayında ilk kez Guangzhou Evergrande’nin playoff finalinde yenerek Çin Süper Ligi şampiyonluğunu kazanan Jiangsu FC de yer alıyordu.

Çin basınında yer alan haberlere göre, Jiangsu FC, teknik direktör Cosmin Olaroiu’ye maaşının büyük bir kısmını ödememiş. Ödenen maaşların ise vergisi ödenmediği için dondurulmuş durumda olduğu belirtiliyor.

Önceki İçerikRennes’de şok ayrılık!
Sonraki İçerikBale geri döndü!

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar