İtalyanların bitmeyen kabusu

Dünya Kupası Avrupa elemelerinde oynadığı son dört maçtan da berabere ayrılan İtalya, C Grubu’nun liderliğini son maçların ardından İsviçre’ye kaptırarak FIFA 2022 Dünya Kupasına doğrudan katılma hakkını kaybetti.

Kuzey İrlanda deplasmanında 53 yıl önce olduğu gibi yine galip gelemeyen ve golsüz berabere kalan Gök Mavililer, İsviçre’nin Bulgaristan’ı 4-0 yenmesiyle grubu İsviçre’nin iki puan gerisinde ikinci sırada tamamladı.

Bu, İtalya’nın playoff oynaması ve 12 takım içerisinden Dünya Kupasına gidecek üç ekip arasına girmesi gerektiği anlamına geliyor. EURO 2020’de şampiyon olduktan sonra oynadığı altı resmi maçtan sadece birini kazanan ve dördünde berabere kalan İtalyanların aklına dört yıl önceki playoff’lar geliyor.

2018 Dünya Kupası’na katılmak için playoff’ta İsveç ile mücadele eden İtalya, 1-0 yenildikleri maçın rövanşında golsüz berabere kalarak 1958’den beri ilk kez Dünya Kupası’nda mücadele edememişti.

Katar’daki turnuva için Portekiz, İsveç, Rusya, Polonya gibi zorluk ekiplerle eşleşme ihtimali bulunan İtalya’nın Dünya Kupası vizesini alması için tek maç üzerinden oynanacak olan playoff yarı final ve finalinden galip ayrılması gerekiyor. Aksi halde tarihlerinde ilk kez üst üste iki kez Dünya Kupası’nda mücadele edememiş olacaklar.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar