NBA’den servet fonlarına izin çıkmadı

Katar Yatırım Otoritesi’nin Washington Wizards, Washington Capitals ve Washinton Mystics’in sahibi olan Monumental Sports & Entertainment’ın yüzde 5 hissesini 200 milyon dolar karşılığında satın almasıyla birlikte servet fonlarının Kuzey Amerika’daki majör liglere daha fazla yatırım yapıp yapmayacağı sorusu gündeme gelmişti.

NBA Başkanı Adam Silver bu konuda kesin bir çizgi çizerek, bu tür fonların çoğunluk hisselerine sahip olmasını kısıtlamaya devam edeceklerini belirtti. Silver, egemen servet fonlarının franchise’ların (takımların) tam kontrolünü ele geçirmesine izin verme konusunda şu anda herhangi bir düşünce olmadığını söyledi. Silver yine de bu fikri tamamen dışlamadıklarını, “Ne olabileceğini söylemek istemiyorum” açıklamasıyla ifade etti.

Adam Silver, takım değerlerinin hızla yükselmesinin tek bir kişinin bir takıma büyük bir yatırım yapmasını zorlaştırdığını kabul etti. NBA Başkanı, yatırım fırsatlarını özel sermaye şirketlerine, devlet varlık fonlarına açmalarının bir nedenin de kısmen, bu tür büyük meblağlara imza atabilecek insan sayısının azalıyor olmasından kaynaklandığını vurguladı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar