WSL gelirlerini yüzde 60 arttırdı

İngiltere’de geçen sene Avrupa Şampiyonası’nın kazanılmasıyla kadın futbolunda yaşanan ivme kulüpler seviyesinde de devam ediyor. Perşembe günü yayınlanacak olan Deloitte’un Futbol Finansmanı Yıllık İnceleme Raporuna (The 2023 Deloitte Annual Review of Football Finance) göre, Kadınlar Süper Ligi’ndeki (WSL) 12 kulübün gelirleri 2021-2022 sezonunda yüzde 60 oranında arttı.

Ligde yer alan kulüplerin gelirleri 32 milyon sterline yükseldi. Ligin gelirlerinin artmasındaki en önemli neden ticari anlaşmalardan elde edilen gelirleri yükselmesi. Geride kalan mart ayında ligin önümüzdeki üç yıllık yayın haklarının BBC ve Sky’a satılmasından toplam 28 milyon sterlin gelir elde edildi.

Bunun yanı sıra Barclays’le de önceki isim sponsorluğu anlaşmasının üç katı değerinde sponsorluk anlaşmasına imza atıldı. 2021’den bu yana Kadınlar Süper Ligi’nin isim sponsoru olan Barcylays, 2025 yılına kadar yenilen anlaşmayla 30 milyon sterlin ödeyecek.

2021-2022 sezonunda ligin maç başına seyirci ortalaması 2 bin olurken, bilet gelirlerinin toplam gelir içerisindeki payı yüzde 10 olarak gerçekleşti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar