Senegal şanssızlığını kırdı

Afrika Uluslar Kupası finalinde Mısır’ı penaltı vuruşları sonucunda 4-2 yenen Senegal, tarihindeki ilk şampiyonluğuna ulaştı.

Normal süresi ve 120 dakikalık uzatmaları golsüz berabere sona eren karşılaşmada Senegal, beş penaltı vuruşundan sadece Bouna Sarr’ın kullandığını gole çeviremedi. Mısır’da ise Mohamed Abdelmonem ve Mohanad Lasheen penaltı vuruşlarından yararlanamadı.

Böylece 2002’de penaltı vuruşları sonucunda Kamerun’a, 2019’da da Cezayir’e tek golle kaybeden Senegal, tarihinde ilk Afrika Uluslar Kupasını havaya kaldırdı. Senegal üçüncü finalinde şampiyonluğa uzanırken, Mısır ise 10’uncu finalinde sahadan üçüncü kez üzgün ayrıldı.

Senegal; Mısır, Kamerun, Gana, Nijerya, Fildişi Sahili, Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Tunus, Sudan, Etiyopya, Fas, Güney Afrika ve Kongo’nun ardından Afrika’nın futboldaki en büyük organizasyonunu kazanan 15’inci ülke oldu.

Final maçının başında bir penaltı kaçıran buna karşın şampiyonluğu getiren penaltıyı kullanan ve gole çeviren Sadio Mane, turnuvanın en iyi oyuncusu seçilirken, fileleri sekiz kez havalandıran Vincent Aboubakar ise altın ayakkabı ödülünün sahibi oldu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar