Rakamlarla Michy Batshuayi

Beşiktaş, yeni sezonun ilk haftası geride kaldıktan sonra Chelsea forması giyen Belçikalı forvet Michy Batshuayi ile anlaştığını duyurmuştu.

Futbola 2003 senesinde doğduğu şehir olan Brüksel’de başlayan Batshuayi, 2014-2016 arasında sergilediği Marsilya performansıyla Chelsea’nin yolunu tutmuştu. Chelsea’de istenilen seviyeye çıkamayan ve hızını, yeteneğini, zekasını bir türlü birleştiremeyen 1993 doğumlu santrafor Borussia Dortmund, Valencia ve son olarak da Cyrstal Palace’a kiralanmıştı.

Profesyonel kariyerindeki 261 maçta 88 gol atan Belçikalı geride kalan sezonda çektiği 26 şutta 13 defa isabeti buldu.

141 top kaybı yaparken 279 pasında %77 isabet yüzdesi yakaladı. Ceza sahasına kenarlardan yaklaşamazken ceza sahasının hemen dışından yakaladığı alt pozisyonda kaleyi bulamadı ancak saha içindeki 17 hücum pozisyonunda 13 defa kaleyi buldu ve bir şeyler üretmeyi başardı.

Topsuz oyunda koşuları iyi atan ve kaleye yakın olduğu durumlarda iyi bir bitiriş yüzdesine, %90, sahip olan Batshuayi, uzaktan şutlarında isabet yüzdesini dibe çekerken zayıf ayaklı paslarında ve şutlarında %77’lik isabet oranı yakaladı. İkili mücadelelere maç başına dokuz kez girerken bu mücadelelerin genelde %60’ını kazandı ancak hava toplparında pek etkili olamadı.

Maç başına 2.2 defa dripling ederken driplinleri sonucunda %30 top kaybı yaptı. 1,84’lük 27 yaşındaki forvet hücumun dokuz numara pozisyonunda en verimli performansını verebiliyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar