Afgan paralimpik sporcuların hayali sona erdi

Taliban’ın son dört günde Afganistan’daki tüm önemli şehirleri ele geçirmesi ve pazar günü başkent Kabil’in kontrolü altına alınması ülkede kaotik bir duruma neden oldu. Paralimpik sporcular, Kabil Havaalanında uluslararası uçuşların iptali nedeniyle 24 Ağustos’ta başlayacak Tokyo Paralimpik Oyunları’nda yer alamayacak.

İki sporcu ile Oyunlar’da temsil edilecek Afganistan’ın yer almayacağı Uluslararası Paralimpik Komitesi basın ofisi tarafından açıklandı. Basın ofisi, “Ülkede devam eden ciddi durum nedeniyle, tüm havaalanları kapatıldı ve Tokyo’ya seyahat etmelerinin bir yolu yok” açıklamasını yaptı.

Tokyo’ya gitmek üzere hazırlanan iki sporcu Hossain Rasouli ve Zakia Khudadadi, tekvandoda mücadele edecek Khudadadi de Afganistan tarihindeki ilk kadın Paralimpik sporcu olacaktı.

Afganistan, 2004’ten beri her Paralimpik Oyunlar’da yer aldı. 2000 yılında Sydney’de düzenlenen Yaz Olimpiyatlar Oyunları sırasında o dönemde iktidarda bulunan Taliban’ın kadınlara yönelik muamelesi nedeniyle Afganistan, Oyunlardan ihraç edilmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar