Premier Lig’den 815 milyon sterlinlik transfer harcaması

Avrupa’da ocak ayı ara transfer dönemi dün gece sona ererken Premier Lig kulüpleri bir kez daha harcama rekoru kırdı. Geride kalan ay Premier Lig ekiplerini kadrolarını güçlendirmek için 815 milyon sterlin harcadı.

Ada kulüplerinin ara transfer dönemindeki önceki harcama rekoru 2018 Ocak’ında yapılan 430 milyon sterlinlik harcamaydı. Bu transfer döneminde Premier Lig, önceki rekorunu neredeyse ikiye katladı. Geçen senenin ocak ayına göreyse harcamalar üç katına çıktı. Geçen yaz 1 milyar 920 milyon sterlin ile transfer rekoruna imza atılmıştı. Ocak ayı transfer harcamasıyla birlikte Premier Lig kulüplerinin transfer harcadıkları toplam meblağ 2 milyar 800 milyon sterline ulaştı. Bu, tüm zamanların en yüksek transfer harcaması oldu.

Premier League kulüpleri diğer dört büyük ligin toplam transfer harcamasının üç katını yaparken, ligdeki 20 kulübün net transfer harcaması 1 milyar 500 milyon sterlin olarak gerçekleşti. Ocak ayında 300 milyon sterlini geçen transfer harcamasına imza atan Chelsea, geride kalan transfer döneminin en pahalı iki transferine de imza attı. Benfica’dan Enzo Fernandez’i Premier Lig rekoru olan 106 milyon 800 bin sterline kadrosuna katan Londra kulübü, Mykhailo Mudryk için Shakhtar Donetsk’e 88 milyon 500 bin sterline ödeyecek.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar