Kadınlardan profesyonellik protestosu!

İspanya’da kadın futbol takımlarının oyuncuları ligin hala profesyonelleşmemesini hafta sonu oynanan maçlara 30 saniye geç başlayarak protesto etti.

İspanyol hükümeti, haziran ayında kadınlar birinci ligi, Primera Iberdrola’nın profesyonel olduğunu açıkladı. Ancak aradan beş ay geçmesine karşın süreç tıkandı. Ligde yer alan 16 kulüpten 12’si temmuz ayında İspanya hükümetine bir tüzük teklifi sundu. Fakat henüz bir anlaşmaya varılmadı.

2015 yılında kurulan Kadın Futbol Kulüpleri Birliği (ACFF) yaptığı açıklamada, oyuncuların duruşunu desteklediğini ve lehte oy verenlerin dört kulüpten gelen önerileri dahil etmeye istekli olduklarına göre bir çözüme ulaşılması çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Oyuncular, bir uzlaşmaya ulaşamadıkları için hem kulüpleri hem de liderlik ve destek eksikliği için hükümeti suçluyorlar. Bazı kulüpler ise sürecin sonuçlanmaması nedeniyle İspanya Futbol Federasyonu’nun (RFEF) sorumlu olduğu konusunda ısrarlılar. Real Sociedad, Levante ve Villarreal, RFEF’in İspanyol hükümeti tarafından 15 Haziran’da profesyonel hale getirilen kadın futbol ligini hala kabul etmediğini iddia ederken Federasyonu’nun bu karar alınmamış ve müsabaka profesyonelce yapılmamış gibi davranmaya devam ettiğini belirttiler.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar