İtalyan futboluna Covid-19 protokolü ayarı

İtalyan futbolunda Covid-19 ile ilgili karışıklıkları ortadan kaldıracak olan resmi Covid-19 protokolü yayınlandı. Protokol spor otoriteleri, yerel sağlık otoriteleri (ASL) ve hükümet tarafından kabul edildi.

Protokole göre ASL, bir grubu karantinaya almak için ancak oyuncuların en az yüzde 35’inin testlerinin pozitif çıkması durumunda müdahale edebilecek. Serie A kadroları 25 oyuncu ile sınırlı olduğu için, bu sayı dokuz futbolcu anlamına geliyor. Testi pozitif çıkanlar izole edilecek ve izlenecek.

Protokolle birlikte yüksek riskli yakın temas olarak kabul edilen kişilerin en az beş gün boyunca günlük antijen testi yaptırmaları ve spor aktivitesi dışında her zaman FFP2 maskesi takmaları zorunluluğu getirildi. Ayrıca tüm oyuncular, maçtan dört saat önce alınan negatif bir antijen testi sağlamakla yükümlü olacak.

Geçen hafta yayınlanan hükümet kararnamesinin, aşısız oyuncuların 10 Ocak’tan itibaren soyunma odasına bile giremeyecekleri ve bu nedenle maçta oynayamayacakları anlamına geleceğinden korkulmuştu. Bu durum protokolle açıklığa kavuşturulup iptal edildi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar