İngiltere’de “özel sahip” ihtiyacı!

Belçika bazlı muhasebe firması BDO’nun Birleşik Krallık’taki merkezi, İngiltere’deki dört profesyonel ligde yer alan kulüplerin finansal durumlarına dair yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

Ankette yer alan sonuçlara göre İngiltere’deki kulüplerin %66’lık bir kısmı, geçen sezon pandeminin ikinci dalgası kaynaklı yaşadığı mali zararları karşılamak için kulüp sahipleri ve ana hissedarlara yöneldi. Bu oran 2019-20 sezonunda ise %57’lik bir değere sahipti. Ankette, kulüp sahiplerinin sağladığı destekler ile hükümetin izin programı, vergi ertelemeleri ve üçüncü şahıslardan alınan kredilerin de değerlendirme kapsamına alındığı not düşüldü.

Araştırmadaki bir başka bulgu, Championship’te yer alan kulüplerin %72’sinin ana hissedarları veya sahiplerine finansal zararları karşılamak için yardım beklemesi oldu. Ankete katılan kulüplerin %22’si geçen sezonun ardından kulüplerin mali durumuna dikkat edilmesi gerektiğini belirtirken bu oran Lig 1 ve Lig 2 kulüpleri için %36’lık bir değere sahip. Anket grubunun yarısı kulüplerinin finansal açıdan daha iyi yerlerde olabileceklerini düşünüyor. Bu oranlara rağmen ise kulüp sahipleri veya çoğunluk hissedarlarının sadece %22’si takımların kısmi veya tamamen satışından yana.

Ankete katılan Premier Lig kulüplerinin %43’üne yatırımcılar tarafından ulaşıldığı ve bu ilginin tamamının Amerika Birleşik Devletleri’nden geldiği belirtildi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar