48 takımlı Dünya Kupası formatı tartışılıyor

2026 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada ortak ev sahipliğinde düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın 48 takımla oynanacak olmasının tartışmaları sürüyor.

Turnuvanın formatı konusunda çeşitli öneriler gelse de henüz öne çıkan bir öneri bulunmuyor. Öneriler arasında yer alan Dünya Kupası’nın dörder takımlı 12 grupla oynanması fikri maçı sayısını 64’ten 104’e çıkaracak. Bu da Dünya Kupası’nın liglerin daha uzun süreye yayılmasını sağlayan ve daha fazla vergi getiren bir organizasyon olması anlamına geliyor. Bu fikre, Avrupa kulüplerinin karşı çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Premier Lig ve diğer liglerde mücadele eden futbolcuların çoğu daha yoğun ve uzun süreli maç takvimi için gönülsüz olma ihtimali bulunuyor.

FIFA ise artan maç sayısıyla birlikte biletler, yayınlar ve temel gelir kaynağından elde ettiği kazancın potansiyelini artırmak istiyor. Organizasyon, 2022 Dünya Kupası’nı içeren dört yıllık döngü için önceki döngünün 1 milyar dolar üzerinde 7 milyar 500 milyon dolar gelir elde edilmesi bekleniyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar