Wimbledon’a yapay zeka dokunuşu

Yılın üçüncü Grand Slam tenis turnuvası, Wimbledon’ın başlamasına sayılı günler kala turnuvaya ilişkin ilginç haberler geliyor. All England Club (AELTC) ve IBM, Wimbledon’da dijital özetlerin oluşturulmasında yapay zeka (AI) kullanacak.

Son birkaç yıldır Grand Slamlerin dijital operasyonlarında yapay zekayı kullanıyor. Akıllı algoritmalar, turnuvanın dijital platformlarında tenisseverlerin ilgisini çekmek için tasarlanmış veri odaklı metrikler oluştururken, özetler de bilgisayar ve ses tanıma teknolojisi kullanılarak hazırlanıyor.

Yapay zeka tarafından yapılan anlatımlar, spiker anlatımı olmadan oynanan maçlardan alınan kliplere ek bağlam ve prodüksiyon değeri ekleyerek bu klipleri geliştirmeyi vaat ediyor. Maç anlatımlarının yanı sıra isteğe bağlı İngilizce metin altyazıları da bu yıl tek erkekler ve tek kadınlar maçları için sunulacak hizmetler arasında yer alıyor. Bu özelliği geliştirmek için IBM ve Wimbledon, IBM’in kurumsal ‘watsonx’ yapay zeka ve veri platformundan temel bir modeli tenis dilinde geliştirdi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar