Bir Joe Frazier vardı…

Kanvasların şatafatlı eldivenlerinden olan Joe “Smokin” Frazier, eğer hayatta olsaydı bugün 77. yaş gününü kutluyor olacaktı.

7 Kasım 2011’de hayatını kaybeden Frazier, 37 kez çıktığı boks mücadelelerinin yalnızca dördünü kaybederken 32 galibiyetinin 27’sini nakavtlarla süslemeyi başardı. 1964 Tokyo Olimpiyatları’nda Ağır Siklet dalında altın madalyaya ulaşan Frazier’in kariyerindeki en unutulmaz maçlar dendiğinde akıllara Muhammad Ali’yle olan rekabetinin gelmesi doğaldır.

Zira 1971’de ikili, New York’un mabedi Madison Square Garden’da karşılaşmış ve karşılaşma, “Yüzyılın Mücadelesi” olarak dillere pelesenk olmuştu.

Sol elinin gücünü birçok kez gösterdiği maçı kazanıp Dünya Şampiyonluğunu kazanmıştı.

Unvanını savunduğu en zor maç, bizi kariyerindeki bir diğer unutulmaz maça götürüyor. 1973’te Kingston, Jamaika’da Frazier, “Sunshine Showdown” olarak promote edilen mücadelede George Foreman’a teknik nakavtla mağlup olmuştu.

1975’de Frazier, kemeri yeniden kazanmak için yine Ali’nin karşısına çıkıyordu. İkili arasındaki son mücadele “Thrilla in Manila” olarak adlandırılmıştı.

Filipinler’in Metro Manila bölgesinde yapılan mücadelede Ali, rakibini acımasızca mağlup edip ona kemeri yeniden kazanma şansını vermiyordu.

Önceki İçerikL’Equipe grevde!
Sonraki İçerikSadece Bayern ve Real!

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar