Rakamlarla Russell Westbrook’un rekoru

NBA tarihinni en atlet ve çok yönlü oyun kurucularından biri olan Russell Westbrook, Oklahoma City Thunder sonrasında önce Houston Rockets ve şimdi de Washington Wizards formalarıyla kariyerine devam ediyor.

Bradley Beal ile birlikte Wizards’ı uzun dönemli bir play-off takımına dönüştürme konusunda önemli isimlerden biri olan Westbrook, takımının Atlanta Hawks karşısında oynadığı mücadeleyi 28 sayı, 21 asist ve 13 ribaund ile bitirerek kariyerinin 182. triple-double’ına imza attı.

Böylece Westbrook, NBA tarihinde çok uzun süredir bu rekoru elinde tutan Oscar Robertson’ı geçerek rekorun sahibi oldu. Ayrıca Westbrook, Hawks karşısında kariyerinde beşinci kez triple-double yaparak 30 NBA takımının 23’üne karşı en az beş defa triple-double yapmış oldu.

Kariyerindeki ilk triple-double’ını 2 Mart 2009’da yapan Russell Westbrook, Kevin Durant’siz geçirdiği ilk sezonunda, 2016-2017, 42 defa triple-double yapmıştı.

Ertesi sezonda toplam triple-double sayısını 100’ün üzerine çıkarmış ve 2019 yılında art arda oynadığı 11 maçta triple-double yaparak bunu başaran ilk oyuncu olmuştu.

Westbrook ve Robertson dışında 100 triple-double’ı geçen yalnızca iki isim bulunuyor. 138 triple-double ile Magic Johnson ve 107 triple-double ile Jason Kidd. 99 triple-double’lı LeBron James, her ne kadar aktif kariyerine devam ediyor olsa da onun artık 36 yaşında olduğunu unutmamak gerekiyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar