Dev takas takımlara neler kazandırabilir?

NBA’de geçtiğimiz gece dev bir takas gerçekleşti. Houston Rockets, Brooklyn Nets, Indiana Pacers ve Cleveland Cavaliers’ın dâhil olduğu takasta yedi oyuncu ve dokuz draft hakkı yer değiştirdi. Lafı uzatmayalım ve takasta kimin kimi aldığına göz atalım.

Houston Rockets
Victor Oladipo
Dante Exum
Rodions Kurucs
Üç birinci tur draft seçim hakkı (2022, 2024, 2026)
Bir korumalı birinci tur seçim hakkı (2022)
Dört birinci tur draft seçim hakkında Brooklyn Nets’le sıra değiştirme (2021, 2023, 2025, 2027)

Brooklyn Nets
James Harden

Indiana Pacers
Caris LeVert
İkinci tur draft seçim hakkı

Cleveland Cavaliers
Jarrett Allen
Tauren Prince

İlk bakışta dikkatleri çeken ilk eklemeler Brooklyn Nets ve Houston Rockets cephelerinde görünüyor, ki bu oldukça doğal.

Zira Nets; Kevin Durant ve Kyrie Irving ikilisini takımda tutup bu ikilinin yanına James Harden gibi özel bir skoreri getirmeyi başardı. Durant & Irving & Harden kimyası adeta pimi çekilmiş bir el bombasını andırsa da NBA’de en iyi 15 aktif basketbol oyuncusunun üçüne sahip olmak büyük bir lüks anlamına geliyor.

Nets’in takasladığı draft hakları ileride ne getirir bilinmez; fakat gönderdikleri oyuncular açısından başları kenardan katkı alma konusunda biraz ağrabilir gibi duruyor. Zira Jarrett Allen, Taurean Prince ve Caris LeVert takımın kenardan gelen ve enerji, skor ve ribaund yüklerinde önemli bir katkı yapabilen oyuncularıydılar.

Her ne kadar Joe Harris, Spencer Dinwiddie, Timothe Luwawu-Cabarrot, Landry Shamet ve Jeff Green rotasyonu ana üçlüyü kombine edecek gibi görünse de koronavirüs vakalarının etkisi göz önüne alındığında Nets, rotasyonunda sorunlar yaşayabilir. Ancak günün sonunda tüm soru işaretlerine rağmen bu üçlüye sahip olmak onlara çok büyük bir artı katıyor elbette.

James Harden’ın bir süredir şikayet içerisinde bulunduğu Houston Rockets, yazın Russell Westbrook’u takasladıktan sonra kışın Harden’ı da göndermeyi başardı.

Harden karşısında takasın diğer bir takımından Victor Oladipo’yu direkt güç olarak almak kâğıt üzerinde biraz eksik kalan bir hamle gibi görünüyor. Sonuç olarak tarihin en özel skorerlerinden birini gönderdiğiniz takımı ligin en kuvvetli iki şampiyonluk adayından biri hâline getiriyorsunuz. Ancak Oladipo’nun John Wall, DeMarcus Cousins, PJ Tucker, Christian Wood, Eric Gordon ve Jae’Sean Tate’li yapı için daha uygun bir ana parça olacağı ve Rockets’ın sahip olduğu yüksek potansiyelli draft seçim hakları onlar adına bir umut doğuruyor elbette.

Oladipo’yu kaybeden Indiana Pacers ise Caris LeVert’i kadrosuna dâhil etti. İlk bakışta bu yetersiz bir hamle gibi görünebilir ancak Pacers’ta hâli hazırda Malcolm Brogdon ve Justin Holiday ikilisi gard spotlarından etkileyici performanslarla geliyorlar. Ayrıca Domantas Sabonis ve Myles Turner’ın başını çektiği uzun rotasyonu, geçtiğimiz yılların çok daha üzerinde bir verimle oynuyorlar. Yani Oladipo’dan vazgeçip yerine topsuz oyunlarda çok daha verimli olabilecek Caris LeVert’i almak oldukça akıllı bir hamle gibi görünüyor.

Ve gelelim Cleveland Cavaliers’a… Galiba bu takasta aldığı oyuncuları neden aldığını açıklamanın en zor olduğu takım onlar. Zira hâli hazırda Kevin Love, JaVale McGee, Andre Drummond, Thon Makes ve Larry Nance Jr. gibi uzunlara sahip olan Cavs; uzun spotlarında oynayan iki oyuncuyu kadrosuna dâhil etti.

Tabii Jarrett Allen gibi özel bir oyuncuyu almak için sadece bir draft seçim hakkından ve Dante Exum’dan vazgeçmek oldukça kabul edilebilir bir hamle gibi duruyor ancak takımın sahada büyük bir alan paylaşımı problemi yaşaması oldukça muhtemel.

Kuzey Kılıç

Popüler Yazılar

251,534BeğenenBeğen
27,860TakipçiTakip Et
254AboneAbone Ol

Güncel Yazılar