Üç bilete 12 aday

FIFA 2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde grup maçları tamamlandı. Gruplarında ilk sırayı alan, Sırbistan, İspanya, İsviçre, Fransa, Belçika, Danimarka, Hollanda, Hırvatistan, İngiltere ve Almanya, Katar’da düzenlenecek turnuvaya doğrudan katılma hakkını elde etti.

10 grubun ikincileri ve E Grubu üçüncü tamamlayan Çek Cumhuriyeti ile F Grubunu dördüncü sırada tamamlayan Avusturya playoff’a kaldı. Çek Cumhuriyeti ve Avusturya, UEFA Uluslar Ligi’nde gruplarını ilk sırada tamamladıkları ve Dünya Kupası vizesi almayan en başarılı Uluslar Ligi takımları oldukları için playoff’ta yer almaya hak kazandılar
.
Avrupa kıtasında ilk kez Dünya Kupasına gitmek için iki playoff karşılaşması oynanacak. 12 takım 26 Kasım’daki kura çekimiyle birbirleriyle eşleştikten sonra, 25-26 Mart tarihlerinde karşılaşacaklar. Maçları kazanan ekipler 28-29 Mart’ta finalde mücadele edecek. Final maçlarını kazanan üç ülke, Dünya Kupası’na gitmeye hak kazanacak.

Gruplarda toplanan puan durumuna göre sıralanan 10 takımdan ilk altısı seri başı olarak yarı final maçlarında saha avantajına sahip olacaklar. Playoff’ta mücadele edecek 12 takımdan Portekiz, Rusya, İsveç ve Polonya, 2018’de Rusya’da düzenlenen turnuvada yer almıştı. İtalya ise playoff’ta başarılı olamaması halinde tarihinde ilk kez üst üste iki kez Dünya Kupası’nda yer alamamış olacak.

Dün akşam Karadağ’ı deplasmanda 2-1 yenerek G Grubunu ikinci sırada tamamlayan Milli Takımımız, Galler’in Belçika ile 1-1 beraber kalmasıyla seribaşı olma şansını elde edemedi.

FIFA 2022 Dünya Kupası Avrupa playofflarında mücadele edecek 12 takım:
Seri başı takımlar: Portekiz, İskoçya, İtalya, Rusya, İsveç, Galler
Seri başı olmayan takımlar: Türkiye, Polonya, Kuzey Makedonya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Avusturya

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar