Salah ve arkadaşları finalde

Afrika Uluslar Kupası’nda turnuvanın en büyük favorisi, ev sahibi Kamerun’u penaltı vuruşları sonucunda eleyen Mısır finale yükseldi. Mısır, finalde Senegal ile karşılaşacak. Böylece Liverpool’daki iki takım arkadaşı Mohamed Salah ile Sadio Mane, ülkelerinin şampiyonluğu için karşı karşıya gelecek.

Normal süresi ve 120 dakikalık uzatma sonunda takımların fileleri havalandıramamasının ardından finale yükselen takımı seri penaltı vuruşları belirledi. Mısır kalecisi Mohamed Abou Gabal penaltı vuruşlarının yıldızı oldu. 33 yaşındaki kaleci, Harold Moukoudi ve James Lea-Siliki’nin penaltılarını kurtararak Mısır’ın penaltı vuruşlarında 3-1 galip gelmesini sağladı.

10’uncu kez finale yükselen Mısır, Gana’yı geride bırakarak Afrika Uluslar Kupası’nda en fazla final gören ülke oldu. Dokuz finalden çıkardığı yedi şampiyonluk ile kupayı en fazla kazanan ülke de olan Mısır, sekizinci kez kupayı havaya kaldırmak için pazar günü sahaya çıkacak.

Burkina Faso’yu 3-1 yenen Senegal ilk finalist olmuştu. 2002’de penaltı vuruşları sonucunda Kamerun’a, 2019’da da Cezayir’e tek golle kaybeden Senegal, tarihindeki ilk Afrika Uluslar Kupası şampiyonluğunu arayacak. Senegal, kupa tarihinde iki kez final oynayan ve ikisinde de kaybeden tek ülke.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar