Premier Lig’de kulüp sahipliğine insan hakları kriteri

Premier Lig yönetimini, kulüp sahibi olma kriterlerine insan hakları maddesini de eklemeyi gözden geçiriyor.

Bu çerçevede kulüp satın alan kişiler için uygulanan teste insan hakları maddesini de alarak genişleme yönünde çalışma yapılması gündeme geldi. Lig yönetimi, halkın ve politikacıların daha fazla dikkat gösterdiği bir dönemde rekabetten yararlanan sahiplere ihtiyacı olduğunu kabul ediyor.

Dün İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ardından Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich’e yaptırım uygulanması çağrısında bulunmuştu. Chelsea’yi satmaya karar veren Abramovich ise Vladimir Putin ve Rus yönetimine yakın olduğu veya yaptırıma uğramak için gerekli olan koşullara sahip olduğu yönündeki iddialara karşı çıktı.

Ocak ayında İşçi Partisi’ne katılan ve futbolda reform yapılması gerektiğini savunan Gary Neville da Abramovich’in dahil olduğu durumun, güçlendirilmiş bir sahipler testine ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi. Financial Times’ın düzenlediği futbol zirvesinde konuşan Neville, “Abramovich’in İngiliz futbolundan atılması gerektiğini mi düşünüyorum? Henüz o noktada değilim. Ancak sağlam bir uygunluk ve uygun sahipler testine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” açıklamasıyla Premier Lig’in daha fazla şeffaflığa ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Geçen sene Newcastle United’ın Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun da olduğu bir konsorsiyum tarafından satın alınması taraftarlar ve insan hakları örgütleri tarafından protesto edilmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar