Premier League’de rekor hedef!

Dünya çapında en çok izlenen lig olarak kabul gören İngiltere Premier Ligi için başkan Richard Masters, yayın gelirlerinde yeni bir rekor hedefliyor.

Richard Masters, Telegraph Sport ile yaptığı röportajda; “Ülke içi yayıncılar ile yenilediğimiz sözleşmeler bize ve futbol piramidinde katkıda bulunduğumuz tüm insanlar için kesinlik sağlıyor. (Lig tarafından üç yıllık dönemde ödenen toplam 1,5 milyon sterlin değerindeki katkı ödemeleri hakkında) Bu gerçekten önemli. Şu ana kadar uluslararası pazarlarda iyi sonuçlar aldık. Avrupa satış sürecimizi yeni yürüttük ve iyi bir büyüme kaydettik. Önümüzdeki üç yıllık dönem için Premier Lig’in büyümeye devam edeceğine eminim ama bundan dokuz ay önce bu kadar kesin konuşamazdım. Merkezi gelirde bir sonraki ticari periyotun ne getireceğini Şubat ayında bileceğiz ama büyüme trendinde olacağından eminim, yani rekor bir anlaşma olacak” şeklinde konuştu.

Masters, İngiltere’nin en üst seviye ligi tarafından önümüzdeki yıl yayın haklarından elde edilecek gelirin uluslararası ve Birleşik Krallık’taki yayıncılar tarafından şu anda ödenen toplam 9 milyar sterlin değerindeki anlaşmayı geride bırakacağını düşünüyor. Ligin İngiltere’deki yayın haklarını kapsayan önümüzdeki üç yıllık dönem için yayın ihalesine bu sezonun ardından çıkılacak. Premier Lig’in ülkedeki yayıncıları olan Sky Sports, BT Sport, Amazon Prime ve BBC ile hali hazırdaki anlaşması 5 milyon sterlin değerinde.

Ligin İngiltere dışında önemli gelir kaynağı beklediği ülkelerden olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yayıncılarla 22 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan görüşmeler için kulüpler, başkan Masters’a yetki verecek. Kaynaklara göre şu an ligi ABD’de yayınlayan NBC haricinde CBS Sports ve ESPN’nin de ihalede yer alması bekleniliyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar