Array

Pragmatizm kazandı

Süper Lig’de büyük bir takımın, iç sahada Anadolu takımına karşı topla %20’lerde oynaması daha önceden söylense bununla muhtemelen dalga geçilirdi ancak son yıllarda Avrupa’da futbolun geldiği nokta, ülkemizde de görülmeye başlandı.

Kriz dönemi atlatan Fenerbahçe, kritik fikstürden 3’te 3 yaparak ayrıldı. Mücadele anlamında iyi işler yapan Fenerbahçe, oyunu ve rakamları Alanyaspor’a hediye etti. İlk yarıda daha çok kontra ataklarla etkili olmak isteyen sarı-lacivertliler, gereğinden fazla geriye çekildiği için topu tutmakta ve atağa çıkmakta zorlandı. İkinci devre skorun da getirdiği avantajla biraz daha önde oynanan kontra oyununun bu maç özelinde doğru çalıştığını söylemek yanlış olmaz.

Deplasman sonuçlarında daha başarılı bir grafik çizen Erol Bulut, iç sahada da aynı planı uygulamaya çalışıyor. Maça göre plan yapmanın faydalarıyla beraber, nerdeyse tüm iç saha maçlarında bu planı uygulamak Fenerbahçe’ye zaman zaman zarar getirdi, bunu skorlarda gördük.

Oyunu açmakta ve maçları çözmede sıkıntılar yaşandı. Ayrıca her ne kadar taraftarsız da olsa, iç sahada bu oyun Fenerbahçe’nin genlerine ters. Başakşehir ve Alanyaspor maçları için kredileri olsa bile diğer maçlarda bu oyun anlayışının benimsenmesi bazı sıkıntıları çözemeyebilir.

Oyuncu performansları üzerinden değerlendirecek olursak; Nazım Sangare, her ne kadar defansif zafiyetleri de olsa fizik yapısı ve atletizmiyle kanadındaki rakip oyuncuya zor anlar yaşatabiliyor. Mert Hakan Yandaş’ın fizik olarak hala % 100 olmadığı ortada. Bu açıdan bakıldığında Fenerbahçe’nin en zayıf halkalarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Pelkas ise her zamanki gibi problem çözmeye devam ediyor, bu sezonun en iyi transferlerinden.

Alanyaspor’un başarılı teknik direktörü Çağdaş Atan’ın maç sonunda Fenerbahçe’nin oyununa dair yaptığı eleştiriyi de anlamsız buldum. Fenerbahçe veya başka bir takım, rakip kim olursa olsun; bütün sezon böyle oynamıyor ve oynamayacak da. Çağdaş hoca, son dönemde rakipler Alanyaspor’un oyununun panzehirini bulduğu için biraz gerilmiş olabilir.

Fenerbahçe adına sonuç olarak, Başakşehir ve Alanyaspor’un da dahil olduğu üst üste alınan galibiyetler, kriz döneminden sonra takımın yeniden ivmelenmesi ve özgüven kazanması adına önemli bir seri haline dönüştü…

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar