Papaz Erhan’ı kaybettik…

Türk futbolunun eski yıldızlarından, “Libero” kavramıyla özdeşleşen “Papaz” lakaplı Erhan Önal, 63 yaşında hayata veda etti. 2011 yılında geçirdiği beyin kanamasının ardından rahatsızlığı devam eden Önal kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Peki Erhan Önal kimdi?

Herkes onu sakallı olarak tanır ama Detmar Cramer tarafından Bayern Münih genç takımından A takımına alındığında Erhan bıyıkları daha yeni yeni çıkan bir delikanlıydı.

İzmir’den Almanya’ya göç eden duvarcı ustası Hikmet Önal’ın oğluydu Erhan. Beckenbauer’in Almanya’da futbola nokta koyacağı günlerde teknik direktör Cramer altyapıya ağırlık vermiş ve Erhan Önal’ı da kadroya dahil etmişti.

Takımda Björn Andersson, Cony Torstensson, Kjield Seneca olduğu için fazla şans bulamıyordu ancak ilk kez 30 Ekim 1976’daki Sturm Graz maçında Beckenbauer’in yerine oyuna girince Türk ve Alman basınının dikkatini çekti.

İlerleyen dönemlerde önce Almanlar’ın Erhan’ı milli takımlarında oynatmak istedikleri, sonra da Fenerbahçe ve Galatasaray’a transfer olacağı konuşuldu. Erhan ise Standard Liege’i tercih etti.

Bayern’de oynadığı dönemlerde kulüp, Türk Milli Takımı’nda oynayacağı maç başına 5 bin mark para talep etmişti. Erhan’ın da milli formayı giyişi Standard Liege’de oynadığı döneme kaldı. İlk kez milli olduğu Cezayir maçında dişi kırıldı.

Türkiye’ye 1982-83 sezonunda geldi. Önce Fenerbahçe forması giydi. Ama takımda huzursuzluğa neden olduğu gerekçesiyle kısa süre sonra kadro dışı bırakıldı. Almanya’da Münih Türkgücü forması giymeye başladı.

İki sezon sonra 1985 yılında, jübile yapan Fatih Terim’in yerine Galatasaray’a transfer oldu. “Libero” kavramı onun gelişinden sonra dillere dolandı. Zihinlerde sakalıyla ve hücuma çıkan defans oyuncusu özelliğiyle yer etti.

Galatasaray’da iki kez şampiyonluk yaşadı, 1992 yılında formasını Falko Götz’e teslim ederek futbol sahnesinden çekildi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar