Norveç, 2022’yi boykot kararını kaldırdı!

Katar’da önümüzdeki yıl düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmak için mücadele eden ekiplerden olan Norveç, dün çevrimiçi yapılan oylamada son kararı aldı.

Norveç Futbol Federasyonu’nun düzenlediği toplantıda başkan Terje Svendsen ve yönetim kurulu üyelerinin konuşmaları sonrası oylama sürecine geçildi. 551 geçerli oyun kullanıldığı açıklanan oylamada 368 oy Norveç’in kupayı boykot etmemesi için atıldı. 121 oy ise boykottan yana çıktı. Oylama sonrası TV 2 Sporten’e açıklamalarda bulunan Svendsen; “Artık bu karar sonrası ileride yapılacak üç şeye odaklanmak gerek. Bunlardan birincisi, Katar hükümetine karşı çalışma şartlarının ve insani hakların iyileştirilmesi için çalışmak. İkinci olarak takip edilmesi ve uygulanması gereken insan hakları yönergelerini benimsediği için FIFA’ya baskı uyguladığımızdan emin olmalıyız. Son olarak ise federasyon olarak uluslararası etki alanında yer alan bu konularla ilgili gelecek çalışmalarımızı nasıl organize edeceğimize bakmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Norveç devlet televizyonu NRK’nın Nordik ülkeleri bazlı istatistiki çalışmalar yapan Norstat’a yaptırdığı ankette Norveç halkının yüzde ellisinin boykotu desteklediği, %26’sının buna karşı olduğu, geri kalan %24’lük kesimin ise herhangi bir fikrinin olmadığı sonucu çıkmıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar