Messi mutlu sona ulaştı

Arjantin normal süresi 2-2, 120 dakikası 3-3 sona eren karşılaşmada 2018’in dünya şampiyonu Fransa’yı penaltı vuruşları sonucunda yenerken 36 yıllık özleme de son verdi. Lionel Messi kariyerindeki tek eksik olan Dünya Kupası’nı havaya kaldırırken, 20 yıl sonra bir Güney Amerika ekibi turnuvada mutlu sona erdi.

Arjantin, dünya kupası tarihinde yedinci kez penaltı vuruşlarına kalırken, altıncı kez penaltı vuruşları sonucunda galip geldi. Dünya Kupası’nda Brezilya ve Almanya’nın ardından 150 gole ulaşan üçüncü takım olan Tangocular, Katar’da 15 kez fileleri havalandırdı. Bu, 1978’den beri Güney Amerika temsilcisinin bir Dünya Kupası’nda attığı en fazla gol oldu.

Lionel Messi kariyerinin son Dünya Kupası maçında tarihe geçmeyi başardı. 26’ncı kez bir Dünya Kupası karşılaşmasında forma giyen 35 yaşındaki futbolcu, Lothar Mathaaus’ı geride bırakarak turnuva tarihinde tüm zamanların en fazla forma giyen oyuncusu unvanının da sahibi oldu. Messi, finalde attığı gollerle Dünya Kupası finalinde gol atan en yaşlı ikinci oyuncu olurken, futbolun en önemli organizasyonundaki kariyerini 13 golle tamamladı. Lionel Scaloni de 1978’de şampiyon olan takımın teknik direktörü Cesar Menotti’den sonra (39 yaş 232 gün), Dünya Kupasını kazanan en genç (44 yaş 216 gün) ikinci teknik direktör oldu.

Finalin kaybeden tarafındaysa Kylian Mbappe, Dünya Kupası finalinde hat-trick yapan ikinci oyuncu olarak tarihe geçti. 1966’da İngiltere, Batı Almanya’yı yenerek şampiyon olurken Geoff Hurst, takımının dört golünden üçüne imza atmıştı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar