Ligue 1’de yeni sezon bütçeleri

Fransa’da Ligue 1 takımlarının yeni sezon bütçeleri belli olurken geçen sezon içinde yaşanan yayıncı krizi ve pandemi etkileri, para girişi yapmayan büyük kulüp sahiplerinin gözle görülür biçimde para kaybetmelerine sebebiyet verdi.

Ligin en yüksek bütçeli takımı olan Paris Saint-Germain’in bu sezonki bütçesi 500 milyon Euro iken geçtiğimiz sezona oranla 50 milyon Euro bütçe kaybı yaşadı. Olympique Lyon, geçen sezon 275 milyon euro olan bütçesini 250 milyon euroya düşürürken Saint-Etienne ise 95 milyon eurodan 75 milyon euroya düştü.

Bütçesini kayda değer bir biçimde artıran takımlarda başı, Fransa’da transfer döneminin en hızlı takımı olan Olympique Marsilya çekiyor. Kulüp sahibi Frank McCourt’un sağladığı para akışıyla beraber geçtiğimiz sezon 150 milyon euro bütçeye sahip güney ekibi bu sezon 250 milyon euroluk bir bütçeye sahip oldu. Sezonun bitişiyle Amerikalı yatırımcıları tarafından iş adamı Gerard Lopez’e satılan Bordeaux bütçesini 65 milyon eurodan 112 milyon euroya çıkardı.

Son şampiyon Lille’in, bütçesini geçen sezon olduğu gibi 147 milyon euroda tutmayı başarması takım bütçelerine dair dikkat çeken en önemli detay.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar