La Liga yayın hakları 5 milyar avroya satıldı

LaLiga’nın yerel yayın hakları beş yıl için 4 milyar 950 milyon avroya Movistar ve DAZN’a satıldı. Bu, LaLiga’nın yayın hakları geliri açısından bir rekor. Üç yıl önce, 2018’de Telefonica ile yapılan anlaşma 2 milyar 940 milyon avro değerindeydi. Yeni anlaşmayla birlikte 980 milyon avro olan yıllık yayın geliri 10 milyon avro artarak 990 milyon avroya yükseldi.

Böylece LaLiga, Avrupa’nın beş büyük liginde yerel yayın haklarında bir öncekinden daha yüksek bir anlaşmaya imza atan tek lig unvanının da sahibi oldu. Bundesliga, Serie A ve Ligue 1 yaptıkları yeni yayın hakları anlaşmalarıyla gelirlerinde düşüş yaşarken, Premier Lig ise önceki anlaşmayla aynı gelire sahip bir anlaşma yapmıştı.

Yeni yayın anlaşmasıyla birlikte LaLiga İspanya’da ilk kez bir dijital platformdan yayınlanacak. Movistar sezonun üç haftasında bütün maçları yayınlama hakkına sahip olacak. Geri kalan haftalarda ise 10 maçtan beşini ekranlara getirecek. Her sezon oynanacak 280 maçtan 205’in Movistar, 175’ini ise DAZN yayınlayacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar