Kimdir | Steven Caulker

Serdar Dursun transferiyle gelecek sezonun kadro yapılanmalarında ilk adımı atan Fenerbahçe, ikinci transferini son iki sezondur Alanyaspor forması giyen Steven Caulker ile yaptı.

Futbol hayatına Tottenham altyapısında başlayan Caulker, orijin olarak Sierra Leone’den gelen bir ailenin çocuğu. Anne tarafından İskoç kanları bulunan 1991 doğumlu savunma oyuncusu İngiltere’deki kariyerinde alkol, depreasyon ve kumar bağımlılığı gibi sorunlarla uğraşmış ve neredeyse intihar ile sonuçlanacak bir kriz dönemi yaşamıştı.

Geride kalan yıl 37 maça çıkan 1,91’lik İngiliz, oynadığı maçlarda dört gol atıp bir asist yapmayı başardı. Sezonu beş sarı kartla bitirirken kırmızı kart görmedi. Attığı 2742 pasta %93’lük isabet yüzdesi yakaladı ve kaybettiği 107 topun 32’sini geri kazanmayı başardı.

25’i rakip sahada olmak üzere 215 başarılı top çalma müdahalesi yaparken hava toplarında %77’lik başarı yüzdesi yakaladı.

Hücumda hava toplarındaki hakimiyeti ile dikkat çeken Caulker’ın oyun tarzını Leeds United’tan Luke Ayling, Feyenoord’dan Lutsharal Geetruida ve Sporting Lizbon’dan Sebastien Coates ile benzeştirmek doğru olacaktır.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar