Katar 2022’nin biletleri yüzde 46 daha pahalı

Katar’da düzenlenecek FIFA 2022 Dünya Kupası’nın biletleri satışa çıktı. 21 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan turnuvanın bilet fiyatlarının dört yıl önce Rusya’daki Dünya Kupasına göre yüzde 46 daha yüksek olması dikkat çekti.

Genel satışa çıkan biletler arasında en pahalıları, 18 Aralık’ta Lusail Stadyumu’nda oynanacak olan final karşılaşmasının biletleri. Fransa’nın Hırvatistan’ı yenerek şampiyon olduğu dört yıl önceki finalin biletleri 1100 dolardan satılmıştı. Katar’daki finalin biletleri ise 5 bin 850 Katar riyalinden (1607 dolar) satışa çıktı. 21 Kasım’daki açılış maçının bilet fiyatları 302 dolar (1100 Katar riyali) olurken, bu rakam dört yıl önce Rusya’da 220 dolardı. Bu, yüzde 37’lik bir artış anlamına geliyor.

Bilet fiyatları Katarlılar içinse düşük tutuldu. Böylece Katarlıların Dünya Kupasına ilgi göstermesi ve stadyumları doldurması amaçlanıyor. Grup aşamasındaki maçlar için bilet fiyatları 40 Katar riyali (11 dolar) olarak belirlendi. Bu, Meksika’da düzenlenen 1986 Dünya Kupası’ndan bu yana evsahibi taraftarlar için satışa çıkarılmış en ucuz biletler. Uluslararası satışa çıkarılan en ucuz biletler ise 250 Katar riyalinden (69 dolar) satılıyor. Bu da, Almanya’da düzenlenen 2006 Dünya Kupası’ndan bu yana en düşük fiyat olma özelliğini taşıyor.

Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupasını izlemek isteyen taraftarların internet üzerinden 8 Şubat’a kadar sürecek ilk başvuru aşamasını tamamlamaları gerekiyor. Başvuruların ardından yapılacak kura çekimiyle biletler sahiplerini bulacak.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar