“Kararlarımı ani olaylara göre almıyorum!”

Önümüzdeki yaz transfer döneminin en büyük gündem maddesi olacak Kylian Mbappe, birçok önemli konu başlığına dair L’Equipe’in bugünkü baskısında konuştu.

Röportajdan öne çıkan satır başları şu şekilde:
L’Equipe: Sezonun başlangıcından bu yana, PSG’nin muhteşem eklemeleri harika performanslara dönüşmedi, özellikle “MNM” üçlüsü özelinde…
Mbappe: İlk 11’e yapılan transferler için harika bir dönem olduğunu vurgulamam lazım. Birçok boşluğu doldurduk. Ağustos-Eylül arasında takıma geç gelen ve sakatlığı olan oyuncular vardı. Birçok küçük problem bizi doğru zamanda formda olmamaya sürükledi. Manchester City ile oynadığımız maç %100’ümüzde olmamamıza karşın ilk kez takım olarak iyi bir seviyede oynadığımız maçtı.

L’Equipe: 10 gün önce, Montpellier maçındaki ikinci gol sonrası Neymar’a karşı “Bu serseri, asla bana pas vermiyor!” dediğin iddia edildi. Bu doğru muydu?
Mbappe: Evet, bunları söyledim. Bunlar futbolda her zaman olan şeyler. Bunların fazla uzatılmayan şeyler olması gerek. Ona patladım ve sonrasında konuyla ilgili konuştum. Daha önce de buna benzer birkaç sözlü atışma yaşadık ve bunlar olmaya devam edecek, çünkü kazanmak istiyoruz fakat aramızda belirgin bir dargınlık olmamalı. Bu durumda da dargınlığım yok çünkü ona ve karakterine saygı duyuyorum fakat sadece hepsi bu, pastan dolayı memnun değildim.

L’Equipe: Senin durumun bu yazın gündemiydi. Yaz başlangıcında PSG’ye sözleşme uzatmak istemediğini söyledin. Neden?
Mbappe: İlk etapta, düşünmek için süre istedim. Avrupa Şampiyonası öncesi takıma sözleşme uzatmayacağımı, Avrupa Şampiyonası sonrası ise takımdan ayrılmak istediğimi söyledim. Niyetim herkesin bir şekilde el sıkışarak bu süreçten çıkmasıydı. Ayrıca PSG’ye de yerime oyuncu bakması için zaman vermek istedim.

L’Equipe: Bunun sebebi kulüpten bedelsiz ayrılmamak mıydı?
Mbappe: Evet, ayrıca bu da var fakat kulüp beni satmak istemedi. Bu kararı anlayışla karşılıyorum. Ağustos’un tamamında oynadım ve iyi performanslar gösterdim. Kulübün beni satmama kararıyla ilgili bir sorunum yok, hala büyük bir takım ve dört yıl boyunca mutlu olduğum bir yerdeyim.

L’Equipe: Transfer sezonu ve özellikle Messi’nin gelişi sonrası, hiç kalmaya değeceğini düşündün mü?
Mbappe: Hayır, çünkü kararlarımı ani gelişmelere göre almam. Kararlarımı vermiştim ve bunun üzerine uzunca düşünmüştüm.

L’Equipe: Takımdan ayrılmayı Real için mi istedin yoksa herhangi bir takım da olabilir miydi?
Mbappe: Hayır, Paris’e bağlıyım. Eğer bu yaz ayrılacak olsaydım, bu sadece Real için olacaktı.

L’Equipe: Transfer sezonunun bitişinden beş hafta sonra, şu an hangi konumdasın?
Mbappe: Kulüpte kaldım ve gerçekten mutluyum. Sezon sürerken “beni bırakmadınız, ben de takımı önemsemeyeceğim” tarzı bir tutumun getirisi yok. Futbola karşı çok büyük bir sevgim ve kulübe karşı bir maçı bile standartlarımın altında oynamayacak kadar çok büyük bir saygım var. Durumumla alakalı olarak ayrıldığımı söylediğim andan bu yana kontrat uzatmak için görüşmedik.

L’Equipe: Euro 2020’deki başarısızlığı nasıl analiz edersin?
Mbappe: İstediğiniz bütün analizleri yapın, hepimizin onayladığı tek bir nokta var: Tamamen işleri batırdık. Son 16’da sizden daha aşağı seviyede görülen bir takıma 80. dakikada 3-1 önde götürdüğün bir maçı verdiğin zaman durum böyle oluyor.

L’Equipe: Hayal kırıklığı veya sinir ile, milli takıma ara vermeyi hiç kafandan geçirdin mi?
Mbappe: Fransa milli takımını her zaman her şeyden üste koydum ve bu böyle olmaya devam edecek. Milli takımda oynamak için tek bir Euro dahi almadım ve milli takım için ücret almadan oynamaya devam edeceğim. Hepsinden önce, ben asla sorun yaratan kişi olmak istemedim. Fakat bir an için sorun olmaya başladığımı ve insanların sorunun benim olduğunu düşündüğünü hissettim. En önemli şey Fransa milli takımı ve takım bensiz mutluysa, durum böyle.

L’Equipe: Gerçekten kendinin problem olduğunu hissediyor musun?
Mbappe: Hissettiğim ve bana hissettirilen buydu. Egomun bize kaybettirdiğini, çok fazla yer kaplamak istediğimi ve bensiz de kazanacağımızı söyleyen birçok mesaj aldım.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar