Japonya, Kulüpler Dünya Kupası’ndan çekiliyor

Tokyo 2020 ve Tokyo Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapan Japonya, pandemi nedeniyle ev sahipliği yaptığı diğer uluslararası spor organizasyonlarından vazgeçiyor.

Kyodo News’un haberine göre, Japonya Futbol Federasyonu (JFA), ülkede devam eden Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle bu yılki FIFA Kulüpler Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaktan vazgeçti.

Japon haber ajansı konuya yakın kaynaklara dayanarak verdiği haberde, JFA’nın şu anda FIFA’yla kendisine uygulanan herhangi bir stadyum kapasitesi kısıtlaması nedeniyle turnuvayı düzenlemekten para kaybedeceği endişeleri konusunu görüşüyor.

FIFA, aralık ayında Kulüpler Dünya Kupası’nı genişletme planlarından vazgeçerek turnuvanın 2021’de Japonya’da düzenleneceğini duyurmuştu. Uzakdoğu Asya ülkesi, bu turnuvaya sonuncusu 2016’da olmak üzere daha önce sekiz kez ev sahipliği yaptı. Bu yılki organizasyonun yarı finali ve finaline Yokohama Stadyumu ev sahipliği yapacaktı.

Bu maçlarda 60 binin üzerinde seyircinin tribünlerde yer alması Kulüpler Dünya Kupası’nı JFA için karlı bir organizasyon haline getirmesi bekleniyordu. Ancak Covid-19 kısıtlamalarının organizasyonun ekonomik açıdan zararla sonuçlanmasına neden olması sonucunu doğurması bekleniyor.

Milli maçlarda stadyumlarda taraftar olmamasının JFA’yı tasarruflarında küçülmeye zorladığı ifade ediliyor.

FIFA, AFP’ye konuyla ilgili olarak, bir sonraki FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın detayları zamanı gelince teyit edileceği açıklamasında bulundu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar