İngiltere’de 1.5 milyon turist futbol maçı izlemiş

Britanya ulusal turizm ajansı VisitBritain tarafından hazırlanan “İngiltere’de Futbol Turizmi” raporu, futbol turizmine ilişkin ilginç veriler sunuyor.

Rapor, 2019 yılında İngiltere’ye canlı bir futbol maçı izlemeyi de içeren bir tatil yapan 1 milyon 500 bin ziyaretçi olduğunu paylaştı. Bu rakam, araştırmanın en son yapıldığı 2011’e yüzde 66’lık bir artışı ifade ediyor. 10 yıl önce ülkeye gelen ve futbol maçı izleyen turist sayısı 909 bin.

Futbol maçlarına gidenler sadece eğlence amaçlı olarak ülkeye giriş yapan turistler değil. Rapor, kaldıkları süre boyunca en az bir maça giden 1 milyon 500 kişiden 94 bininin iş gezisi nedeniyle İngiltere’ye geldiğini ortaya koyuyor.

2019’da İngiltere’ye gelen ve en az bir futbol maçı izleyen denizaşırı turistler, seyahatleri sırasında toplam 1 milyar 400 milyon sterlin harcadı. Bu, 2011’e göre yüzde 84’lük artış anlamına geliyor.

İngiltere’ye gelen uluslararası turistler için en popüler canlı spor etkinliği olarak futbol en üst sırada yer aldı. Turistlerin en fazla maç izledikleri stadyumlar ise Old Trafford ile Anfield oldu. 226 bin turist Old Trafford’da, 213 bin turist ise Anfield’da futbol maçı izledi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar