Herkes onu konuşuyor: Şumudica

Süper Lig’de bu sezon Anadolu adına en çok konuşulan konular; Alanyaspor’un Çağdaş Atan’la da başarısını sürdürmesi, Rumen teknik adam Marius Şumudica’nın takımı Gaziantep FK’nın ligin ilk haftasındaki Galatasaray yenilgisi sonrası ligin zirvesine adım adım tırmanması…

Şumudica için bu performans aslında yabancı değil. 2017-18 sezonunda da ilk haftadaki Galatasaray yenilgisi sonrası Kayserispor’la 15 maçta sadece 1 yenilgi almıştı. Ama bu sezonki başarı onun 2020 yılını ilk 4’te kapatmasına vesile oldu.

Peki kim bu Şumudica? 1990’lar sonrası Hagi, Lucescu, Popescu, Ile, Multescu’lar konuşulurken nereden çıktı bu teknik adam?

49 yaşındaki teknik adam, Hagi’nin dünya futboluna açıldığı Sportul Studențesc’te futbol hayatına girizgah yapmış; kariyerinin son 10 yılında Rapid Bükreş, Maritimo, Debrecen, Omonia Lefkoşa, Arad ve Gloria Bistrița’da oynadıktan sonra çok beklemeden National Bükreş’te teknik adamlığa adım atmış.

Kayserispor’a 2017 yılında imza attığında 9 yılda 13 takım çalıştıran bir teknik adamdı. Türkiye’ye gelişinde takımı Astra’nın Romanya Kupası finaline çıkarması büyük etkendi. Kısa süreli Al-Shabab deneyiminden sonra 2 yıldır yeniden Türkiye’de…

Futbolculardan daha çok sarı kart görmesi, hırçın yapısı, açıklamalarıyla gündemde kalmayı başarıyor. Ancak onu şu anda gündemde tutan değer; takımı Gaziantep FK’nın son 13 maçta mağlup olmaması, geçen sezonun 26. Haftasından sonra tüm maçlarda Gaziantep FK’nın gol bulması ve kırmızı-siyahlı takımın seneyi ilk 4 ekip içinde tamamlaması.

Önceki İçerik“Ekselans”tan kötü haber
Sonraki İçerikÇaresizlik

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar