Array

Fransa iflasın eşiğinde!

Fransa futbolundaki yayıncı krizinde halen büyük bir belirsizlik ve kaos hakim. 2018 yılında Mediapro’nun kazandığı yayın hakları sözleşmesindeki kendi payını geçtiğimiz Aralık ayında feshetmesiyle birlikte ligin kulüpler adına en büyük gelirini oluşturan yayın gelirlerinin ikamesi birçok kulübün geleceğini doğrudan etkileyecek. Mediapro ile yapılan sözleşmede yayın gelirleri yıllık olarak yaklaşık 1,15 milyar euroya ulaşıyordu.

So Foot’un haberi ise krizin ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. LFP’nin (Fransa Profesyonel Futbol Ligi) yıllık yaklaşık 620 milyon euroya denk bir yeni bir yayın anlaşması yapması gerektiğinin altı çizilirken aksi halde ligin iflasa doğru sürükleneceği belirtiliyor. Konuyla alakalı Eurosport’a konuşan Dijon başkanı Olivier Delcourt, “Eğer hiçbir şey yapılmazsa, yaza çıkamayabiliriz. Bütün rezervlerimizi ve 7 yıl içinde biriktirdiğimiz bütün parayı bitirdik” şeklinde durumu özetliyordu. Bu konuda Dijon yalnız değil, Fransa’nın Ligue 1 ve Ligue 2’deki kulüplerinin 3’te 1’i Fransa futbol kulüplerini finansal yönden denetleyen DNCG’ye göre iflasın eşiğinde.

12 Ocak’ta kulüp yöneticileri ve oyuncular sendikası UNFP temsilcilerinin katıldığı toplantıda masaya yatırılan bu konuda 2020-21 sezonunun durdurulması da konuşulan konulardan biriydi. Bu toplantıda iddialara göre PSG yönetim kurulunu temsilen katılan bir üye, yeni bir yayın anlaşmasının hemen yapılmaması ihtimaline karşı şu sözleri sarf etmiş: “Sezona devam edemeyiz ve sezonu durdurmak zorunda kalırız. İki veya üç takım dükkanı kapatırsa, ligin erken durdurulması gerekecek!”

İki hafta önce Canal+ CEO’su Maxime Saada’nın açıklamaları sonrası LFP yönetim kurulu, Zoom üzerinden yapılan yaklaşık iki saatlik görüşmeler sonrası Mediapro’nun hakları için yeni bir ihale açmaya karar verirken organizasyon içinde yer alan kaynaklar ise Saada’nın haftada iki maç için yıllık 330 milyon euro ödeme yükümlülüğünden kurtulmaya çalışmak istemesini kanuna aykırı olarak görüyor. LFP’nin ise Mediapro’ya ait tüm hakları Canal+’a istediği fiyattan satamadığı için bu kararı vermek zorunda kaldığı belirtiliyor. LFP Başkanı Vincent Labrune, Mediapro’nun hakları için en azından yıllık 250 milyon euro elde etmeyi beklerken bu anlaşma haftada 8 Ligue 1 maçını ve bütün Ligue 2 maçlarını kapsıyor. Yeni anlaşma bu şekilde yapılırsa Canal+’ın ödeyeceği 330 milyon euro ve Free tarafından dijital haklar için ödenen 42 milyon euro ile yılda 622 milyon euroluk bir gelir elde edilmesi bekleniyor. Mediapro’nun yıllık ödemeyi taahhüt ettiği 1,15 milyar euroya göre ise %48’lik dramatik bir düşüş söz konusu. Bu düşüş doğal olarak birtakım zorluklar yaratacak fakat en azından kulüplerin iflasını önleyecek.

Canal+’ın haftada 2 maç için yılda 330 milyon euro ödemeyi reddetmesini açıklamasına bir destek de beIN Sports tarafından geldi. Katarlı yayın grubunun aslında bu sezon Ligue 1’i Fransa’da yayınlamamasına rağmen bu konuda söz sahibi olmasının nedeni ise Canal+’ın bu iki maçı Katar’ın sahip olduğu ağdan lisanslaması.

LFP’nin en son açıklamasına göre 7 Şubat hafta sonundaki bütün maçlar Telefoot ve Canal+’tan yayınlanmaya devam edecek fakat şu anki durumda her iki yayıncı da bu maçların yayını için para ödemeyecekler. Hali hazırda Mediapro’nun kanalı olan Telefoot, Aralık ayının başından beri Ligue 1 ve Ligue 2’deki maçları para ödemeden yayınlıyor. Öte yandan diğer Fransız yayıncılar da maçları ücret ödemeden yayınlamak istiyor ve geçen hafta sonunda Fransa’nın büyük kanallarından M6 ve TF1 bu konuda LFP’ye bir yazı gönderdiler.

Şu anki durumda kulüpler toplam gelirlerin %47’sini oluşturan yayın gelirlerinden tamamen mahrum durumdalar. Bu kriz ekonomik anlamda büyük pazara sahip Lyon, Lille ve PSG gibi takımları bile etkilerken alt yapıdan yetiştirdiği oyuncuları parlatıp satarak ayakta kalmaya çalışan orta sıra ve alt sıra kulüplerinin durumunu varın siz düşünün.

Önceki İçerikMbappe ne yapacak?
Sonraki İçerikBellegarde paylaşılamıyor

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar