FIFA’nın hedefi 2 milyar avro

2025’ten itibaren yeni formatıyla oynanacak olan FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda 32 takım mücadele edecek. FIFA’nın yeni formatıyla birlikte televizyon yayın haklarından 2 milyar avro gelir elde etmeyi hedeflediği belirtiliyor.

MF-Milano Finanza’nun haberine göre, elde edilmesi planlanan 2 milyar avroluk gelirin çoğunluğu Avrupa kıtasını dışındaki şirketlere gidecek. Dört yılda bir yapılacak turnuvanın iki senede bir düzenlenme ihtimali de göz ardı edilmeyecek. FIFA, Kulüpler Dünya Kupası’nda mücadele edecek 32 takımın hangi kriterlere göre seçileceğini henüz belirlemedi.

Yeni formatıyla Kulüpler Dünya Kupası, geçen hafta Milano’da düzenlenen özel bir toplantıda Avrupa’nın beş büyük liginden dördünün yöneticileri tarafından da masaya yatırıldı. Serie A, La Liga, Bundesliga ve Ligue 1’nin başkanları, takvimlerin yerel turnuvalara ve oyuncuların sağlığına zarar verecek şekilde daha fazla yoğunlaşmasından endişe duyuyor. 2024-25 sezonunda başlayacak olan Şampiyonlar Ligi’nin yeni genişletilmiş formatıyla birlikte, Avrupa kupalarında ulusal liglerden daha fazla maç oynanacağına da dikkat çekiliyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar