Copa America, Brezilya’yı karıştırdı

Siyasi protestolar nedeniyle Kolombiya’nın, artan vaka sayısı ve pandemi nedeniyle de Arjantin’in Copa America’nın ev sahipliğinden çekilmesinden sonra turnuvaya 14 gün kala Brezilya yeni ev sahibi olmuştu.

Alınan bu karar ülkede sert tepkilere neden oldu. Günde ortalama 61 bin yeni vaka tespit edilen Brezilya’da kararın açıklanmasının ardından eyalet valilerinden olumsuz açıklamalar geldi. Pernambuco eyaleti valisi Paulo Câmara, eyalette Copa America maçı oynanmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Pernambuco’nun başkenti Recife’nin turnuvadaki şehirlerden biri olması bekleniyordu.

Bir Brezilya Yüksek Mahkemesi yargıcı da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya, ülkenin Covid-19 ile devam eden mücadelelerine rağmen hükümetin Copa America‘ya ev sahipliği yapma konusundaki son dakika kararı hakkında bilgi sunması için beş gün verdi. Yargıç Ricardo Lewandowski’nin talebi muhalefetteki İşçi Partisi’nin Brezilya’daki mevcut halk sağlığı durumu nedeniyle turnuvanın düzenlenmesine karşı çıkması talebine yanıt olarak geldi.

Bolsonaro konuya ilişkin olarak, “Federal hükümete bağlı olarak Copa America Brezilya’da yapılacak. Pandeminin başından beri söylüyorum, ölümlere üzülüyorum ama yaşamak zorundayız” açıklamasıyla kararını savundu.

Bolsonaro, “Brezilya Futbol Konfederasyonu bana Arjantin’in Copa America’ya ev sahipliği yapamayacağı bilgisi ile ulaştı ve Brezilya’nın ev sahipliği yapıp yapamayacağını sordu. Verdiğim ilk cevap prensip olarak evet oldu” sözleriyle karar sürecini de anlattı. 66 yaşındaki devlet başkanı ayrıca, ülkede belirli halk sağlığı önlemleriyle diğer spor turnuvalarının düzenlendiği için kabinenin kararı oybirliğiyle aldığını da belirtti.

Brezilya’da Copa America’ya ev sahipliği kararına yönelik eleştiri ve protestoların artması bekleniyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar