Cambridge Üniversitesi’nde Salah çalışmasıDünyanın sayılı üniversitelerinden olan Cambridge Üniversitesi’nin bünyesinde yayın yapan Amerikan Siyasi Bilimler Dergisi’nde Liverpool’un yıldız sağ kanat oyuncusu Mohamed Salah ile alakalı ilgi çekici bir çalışmaya yer verildi.

“Ünlülere Maruz Kalmak Önyargıyı Azaltabilir Mi? Mohamed Salah’ın İslamofobik Davranış ve Tutumlar Üzerindeki Etkisi” adıyla yayınlanan makalede en ilgi çekici noktalardan biri, Mısırlı oyuncunun Liverpool’a transferi sonrası Liverpool bölgesindeki nefret suçlarının diğer bölgelere kıyasla %16 düşme eğilimi göstermesi. Ayrıca Liverpool taraftarlarının Salah’ın takıma gelişi sonrası Müslüman karşıtı tweetlerin diğer büyük kulüplerin taraftarlarına kıyasen yarı yarıya düştüğü görüldüğü de yine aynı çalışmada paylaşıldı.

Çalışmada Liverpool’un Manchester City ile şampiyonluk için çekiştiği 2018-19 sezonuna atıfta bulunularak taraftarların Salah adına söyledikleri marşlar da örnek verildi. (“Mohamed Salah, o Allah’tan bir hediye, her zaman gol atıyor, neredeyse sıkıcı, bu yüzden lütfen Mohamed’i alıp götürme.)

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar