Bundesliga’nın yayın hakları satılıyor

Alman Futbol Ligi (DFL) yönetim kurulu, Bundesliga ve 2. Bundesliga’nın medya haklarının bir bölümünü özel yatırımcılara satmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bild’in haberine göre DFL’de oluşturulan bir çalışma grubu, 9 Şubat’ta DFL denetim kuruluna medya haklarının satışı için oluşturulan bir DFL yan kuruluşunun yüzde 15’inin satışının değerlendirilmesini önerecek. Gazete, değeri 17 ile 20 milyar avro arasında olan medya haklarının satışı düşünülen kısmının 2 milyar 500 milyon avro ile 3 milyar arasında gelir getirebileceğini ifade etti.

Cuma akşamı yapılan DFL açıklamasında aralarında geçici direktörler Axel Hellmann ve Oliver Leki’nin de bulunduğu dört güçlü grubun, “Alman profesyonel futbolunun daha da geliştirilmesi ve lig düzeyinde olası bir stratejik ortaklık için temel yönergeler” üzerinde anlaştığını belirtildi. Anlaşmanın, iki ligdeki 36 kulübü bu konuda bir araya getirmek için yoğun tartışmalara dayandığı da ifade edildi.

Sürecin Bundesliga’daki hisselerin satışıyla ilgili olmadığını, medya haklarından elde edilen lisans gelirindeki geçici bir azınlık hissesiyle ilgili olduğunu vurgulandı. Süreçteki gecikmeler, geçtiğimiz aralık ayında DFL eski CEO Donata Hopfen’in istifasıyla sonuçlanmıştı. Bild’in haberinde hakların 25 ila 30 yıllığına verileceği ve 36 kulüp kontrolünde olacağı da yer aldı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar