Brezilya futbolunda ligler savaşı

Brezilya’nın önde gelen futbol kulüplerinin Premier Lig’i örnek aldığı Liga Brasileira (LIBRA) kurulma süreci devam ediyor. Altı kurucu üyenin bulunduğu LIBRA’da Serie A ve Serie B’den Botafogo, Corinthians, Cruzeiro, Flamengo, Gremio, Guarani, Ituano, Novorizontino, Palmeiras, Ponte Preta, Red Bull Bragantino, Santos, Sao Paulo ile Vasco da Gama mecliste yer alan kulüpler.

Kuruluş süreci Banco BTG Pactual ve Codajas Sports Kapital tarafından yönetilen LIBRA’nın 20 yıl içinde dünyanın ‘en büyük ikinci’ yerel futbol müsabakasına ev sahipliği yapabileceğine inanılıyor. Codajas Sports Kapital’in kurucu ortağı Lawrence Magrath, Financial Times’a verdiği demeçte, “Vizyonumuz, toplam gelirler açısından on yıl içinde Ligue 1 seviyesine ulaşmaktır. 20 yıl içinde, ancak Premier Lig’den sonra dünyanın en büyük ikinci ligi olabileceğimize yürekten inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Buna karşın LIBRA, 26 farklı kulübün desteğini alan Liga Forte Futebol (LFF) projesinin rekabetiyle karşı karşıya. Her iki rakip girişim de şu anda yayın gelirlerini kulüpler arasında paylaştırmaya yönelik en iyi yaklaşım konusunda farklılık gösteriyor. LFF geçtiğimiz günlerde, bir grup ABD’li yatırımcı tarafından sunulan ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli yatırım fonu Mudabala’nın geçen kasım ayında LIBRA’ya yaptığı teklife rakip olduğu söylenen bir ilk teklifi oybirliğiyle onayladığını duyurdu.

LFF yaptığı açıklamada, anlaşmayı LIBRA süreci içerisinde yer alan kulüpler için geçerli kılmaya açık olduğunu belirttiği açıklamasında, “Onaylanan teklif, LFF kulüpleri için bağımsız olarak ve ayrıca bir birleşme olması durumunda 40 kulüpten oluşan nihai tek lig için geçerlidir” vurgusu yapıldı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar