Bir Jürgen Klopp keşfi: Ansgar Knauff

Borussia Dortmund’un futbol dünyasına sunduğu son yıldız adayı Ansgar Knauff. Ocak ayında 19 yaşına basan genç futbolcunun ismi son bir haftada sıkça telaffuz edildi. Manchester City ile oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında 11’de başlayan Knauff, cumartesi günü ise Stuttgart deplasmanında ikinci yarıda oyuna girip takımına galibiyeti getiren golü attı.

Borussia Dortmund, bu yeni yıldız adayını eski teknik direktörü Jürgen Klopp’a borçlu. Eylül 2014’te henüz 12 yaşındayken Opel Family Cup gençlik turnuvasında oynayan çocuklardan biriydi Ansgar Knauff. Onun forma giydiği SVG Göttingen U13 Almanya’nın dört bir yanından 70 takımın katıldığı turnuvada son aşamaya kalan sekiz ekip arasında yer alıyordu.   

O dönemde Opel, Borussia Dortmund’un sponsorlarından biri olduğu için Jürgen Klopp da turnuvanın onur konuğu olarak bulunuyordu.

Göttingen finalde 2-1 yenilse de Ansgar Knauff turnuvanın yıldızı oluyordu. “Turnuvanın oyuncusu” seçilen genç yetenek, Altın Ayakkabı ödülünü kazanırken bir çift Marco Reus kramponunun da sahibi oluyordu.

Jürgen Klopp bu genç yeteneği fark etmekle kalmayıp denemelere katılması için davet ediyordu.  Dortmund Akademisi’ne evinden uzak olduğu için gitmeyen Knauff ise tercihini Hannover 96’dan yana kullanıyordu. Hannover 96’da geçen bir sezonun ardından ise 14 yaşında Borussia Dortmund altyapısına katılmaya karar verdi.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar