Beyaz kartlı ve rekorlu Lizbon derbisi

Hafta sonu Benfica ve Sporting CP kadın futbol takımları Portekiz Kupası çeyrek finalinde karşı karşıya geldi. Benfica’nın 5-0 kazandığı derbiyi izleyen 15 bin 32 kişi, kadın futbolundaki en yüksek izleyici sayısına imza atarak Portekiz rekorunu kırdı. İber Yarımadası ülkesinde kadın futbolunda önceki rekor Mayıs 2022’de 14 bin 221 seyirciyle kırılmıştı.

Lizbon derbisinde seyirci rekorunun kırılmasının yanı sıra beyaz kart da gösterildi. Maçın 44’üncü dakikasında tribünlerde bayılan bir taraftarın yardımına iki takımın sağlık ekipleri koştu. Hakem Catarina Campos sağlık ekiplerine yaptıkları müdahalenin ardından alkış ve tezahüratlar eşliğinde beyaz kart gösterdi. Portekiz’de hakemler oyun içerisindeki örnek hareketleri takdir etmek ve övmek için beyaz kart gösterilme hakkına sahip.

Beyaz kartın kullanılması, Portekiz Ulusal Spor Etiği Planı’nın (PNED) oyuna fair play katkısı sağlama girişimi olarak hayata geçirildi. Portekiz Futbol Federasyonu da (FPF) bu girişime bünyesindeki turnuvalarda beyaz kartın kullanılmasına izin vererek destek oluyor.

Önceki İçerikSuudiler F1’e talip
Sonraki İçerikEn değerlisi Liberty Media

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar