Barcelona’nın ihtiyacı 535 milyon dolar

Barcelona’nın ekonomi departmanından sorumlu başkan yardımcısı Eduard Romeu’ya göre, Katalan kulübünün mali yıkımı önlemek için 535 milyon dolara ihtiyacı bulunuyor. Sport gazetesine konuşan Romeu, “Barça’yı kurtarmak için ihtiyacımız olan şey bu” cümlesiyle durumu özetledi.

Mart 2021’de teknik olarak iflas eden Barcelona, geçen yılın haziran ayında Goldman Sachs’tan 605 milyon dolar borç aldı. Ekim 2021 itibariyle Barcelona’nın 1 milyar 560 milyon dolar borcu bulunuyordu.

5 milyar dolar ile dünyanın en değerli ikinci futbol kulübü olan Barcelona, 750 milyon dolar civarında bir nakit akışı sağlamak için kulüp üyelerinden onay bekliyor. Başkan Joan Laporta, kulübün gelecekteki medya haklarını ve “Barca Licensing & Merchandising” şirketinin hisselerini satarak kulübe mali hareket alanı sağlamayı amaçlıyor.

Bloomberg’un haberine göre Barcelona, televizyon haklarının bir bölümünü 645 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla Bank of America’ya satmak için görüşmelerde bulunuyor. BLM’in hisse satışından ise LaLiga ekibinin gelir beklentisi 214 milyon dolar. Barcelona’nın halihazırda Spotify ile yıllık 306 milyon dolar değerinde sponsorluk ve isim hakları anlaşması da bulunuyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar