Avrupa’nın en değerli kulübü yine Real Madrid

Footbal Benchmark tarafından düzenli olarak yayınlanan “Futbol Kulüplerinin Değerlemesi: The European Elite” raporunun bu yılki edisyonuna göre Real Madrid, Avrupa’nın en değerli futbol kulübü olmayı sürdürdü. Rapor, futbolun pandemi nedeniyle yaşadığı gerilemenin sona erdiğine dair işaretler gösterdiğine de dikkat çekti.

Avrupa’nın en önde gelen 32 kulübünün yıllık mali tablolarına göre değerlerini hesaplayarak ve kadro değerlerini değerlendirerek sıralayan raporda cumartesi akşamı Şampiyonlar Ligi finalinde Liverpool ile karşılaşacak Real Madrid, 3 milyar 184 milyon avro değerleme ile üst üste dördüncü kez ilk sırada yer aldı.

Raporun yazarı Andrea Sartori, İspanyol kulübünün süreklilik gösteren sportif ve ticari başarısı nedeniyle liderliğini sürdürdüğünü ifade etti. Buna karşın pandeminin etkilenen ve her iki sezonda da net kar kaydeden birkaç kulüpten biri olan Real Madrid, iki yıl önceki 3 milyar 500 milyon avroluk değerlemesinin hala gerisinde yer alıyor.

Manchester United 2 milyar 900 milyon avro ile ikinci sırada yer alırken Barselona da 2 milyar 800 milyon avroluk değerleme ile ilk üçü tamamladı. En değerli 32 kulüpten sadece dördü Avrupa’nın beş büyük ligi dışından listede girmeyi başardı. Bu kulüpler, Ajax, Galatasaray, Porto ve Benfica.

Paris Saint-Germain, ilk Futbol Benchmark raporundan bu yana yedi yıl içinde yüzde 153 artışla en yüksek toplam değer büyümesine sahip kulüp olarak dikkat çekti.

Avrupa’nın en değerli 10 kulübü:
1- Real Madrid – 3,184 milyon avro
2- Manchester United – 2,883 milyon avro
3-Barcelona – 2,814 milyon avro
4- Bayern Münih – 2,749 milyon avro
5- Liverpool – 2,556 milyon avro
6- Manchester City – 2,483 milyon avro
7- Chelsea – 2,179 milyon avro
8- Paris Saint-Germain – 2,132 milyon avro
9- Tottenham – 1,912 milyar avro
10- Juventus – 1,597 milyar avro

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar