Avrupa Süper Ligi’nde son durum

Yıllardan beri uygulamaya geçemeyen “Avrupa Süper Ligi” konsepti yine tartışmaların odağında. Konuyla alakalı en son açıklama Bundesliga’nın başkanı Christian Seifert’ten geldi. Financial Times’ın “Business of Football” toplantısına katılan Seifert isim vermese de İspanya’nın büyük kulüplerini para yakan makinelere benzeterek finansal başarısızlıklarını kapatmak için Avrupa Süper Ligi projesine destek verdiğini belirtti.

Seifert sözlerine şöyle devam etti; “Acımasız gerçek şu ki bu sözde süper kulüplerden birkaçı aslında on yıl içinde inanılmaz bir büyüme içinde olmalarına rağmen sürdürülebilir bir iş modeline yaklaşamayan, kötü yönetilip para yakan makinelerdir. Eğer bir yatırımcı olsaydım, onların doğru ortaklar olup olmadığını sorardım” diyerek haberlerde böyle bir ayrılığa katılmaları için katılımcılara ödeneceği iddia edilen meblağların kulüplerin finansal problemlerini çözmekten uzak olduğunu da ekledi.

Seifert; “Günün sonunda bu parayı da geçtiğimiz birkaç yılda yaktıkları paralar gibi yakacaklar. Onların sürdürülebilir bir iş modeli ve maaş sınırları üzerinde düşünmeleri gerek” diyerek sözlerini noktaladı.

Dış basında yer alan haberlerde “Avrupa Süper Ligi” projesinin 15 takımdan oluşacağı ve 6 takımın Premier League’den olacağı iddia ediliyor. 21 Ocak tarihinde FIFA ve 6 konfederasyonun ortak açıklamasıyla böyle bir organizasyonun tanınmayacağı ve buna katılan herhangi bir kulübün FIFA tarafından düzenlenecek organizasyonlardan menedileceği bildirilmişti.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar