Arka planda neler yaşandı?

La Liga’da geçtiğimiz sezonun bitişiyle beraber yüksek sesle söylenmeyen iddialar dün itibariyle gerçek oldu ve Lionel Messi’nin Barcelona’da kalmayacağı duyuruldu. Ayrılığın perde arkasına dair ise pek çok iddia yer alıyor.

Barcelona’nın yaklaşık iki hafta önce çıkan haberlerde Arjantinli yıldız ile yenilenecek olan kontrata dair La Liga’nın maaş sınırlarına takıldığı için lig başkanı Javier Tebas’tan kuralların biraz gevşetilmesini istediği iddia edildi. Buna rağmen Tebas, her fırsatta bu kurala ait herhangi bir istisnaya yer vermeyeceklerini ve Barcelona’nın maaşlarda tasarrufa gitmesi gerektiğini deklare etmişti. Barcelona, maaş yükü fazla olan hiçbir oyuncusuyla yolları ayıramadığı için Messi ve diğer yeni transferlerin lisanslarını çıkaramama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

İspanyol spor medyasından Diario SPORT ve Marca’daki haberlerde La Liga başkanı Javier Tebas, Avrupa Süper Ligi projesinde yer alan Barcelona’ya karşı CVC Capital Partners ile yapılan anlaşmayı koz olarak kullandığı belirtildi. İddialara göre Tebas, Barcelona’ya ekstra maaş boşluğu ve nakit akışı sağlayacak anlaşmayı onaylaması için Avrupa Süper Ligi projesinden çekilmesini isterken Barcelona bunu reddetti ve daha sonrasında Messi’nin ayrılığını açıkladı.

Lionel Messi’nin ayrılığının resmileşmesinden hemen sonra Real Madrid ve Barcelona, lig yönetiminin CVC Capital Partners ile yapılan anlaşmanın kulüplerin medya haklarının %11’inin şirkete 50 yıllığına taahhüt edildiği için hukuksuz olduğunu ve anlaşmayı tanımadıklarını duyurmuştu.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar