Ancelotti: “Şimdi reform zamanı”

Everton teknik direktörü Carlo Ancelotti, son günlerde futbol dünyasında yaşanan gelişmelerin artık futbolda önemli reformların konuşulmasına ön ayak olması gerektiğine inanıyor.

Arsenal maçı öncesi basın toplantısında konuşan İtalyan teknik adam; “Premier League, dünyanın en rekabetçi ligi fakat bu daha da rekabetçi hale getirilebilir. Neden olmasın ki? Bu sezon gerçekten çok çekişmeli, birçok takım 4. sırayı almak için savaşıyor. Bu da oldukça heyecan verici ve rekabet içinde geçen bir durum olduğuna işaret. Fakat Premier League, daha da rekabetçi hale gelebilir mi? Bence evet, hatta Şampiyonlar Ligi de daha rekabetçi hale gelebilir.”

“Bunun hakkında konuşabilecek bir politikacı değilim ama bunun için kullanılabilecek birçok enstrüman var. Bir örnek olarak salary cap (maaş sınırı) rekabeti artırmak için kullanılabilir.” Zengin kulüplerin bu kurala nasıl tepki vereceği sorulduğunda ise gülerek; “Bilmiyorum, bilmiyorum.” şeklinde cevap verirken sözlerini şöyle sürdürdü; “Salary cap, teknik adamlar ve oyuncular için daha az para anlamına geliyor. Fakat rekabeti eşitlemeye çalışmak için bu iyi bir fikir olabilir. Diğer başka çözümler de vardır ama gerçekten onlar hakkında bir fikrim yok.”

Kısaca özetlenebilirse salary cap sisteminin en çok bilinen uygulaması Amerika’daki spor organizasyonlarında yer alıyor. Başlıca örnekleri NBA ve MLS’de uygulanan bu modelde takımlara sezonda belli bir maaş sınırı konuluyor ve bu sınırın geçilmesi halinde lüks vergisi ödeniyor.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar