Alman futbolundan Schröder’e yaptırım

Borussia Dortmund, eski Şansölye Gerhard Schröder’in fahri kulüp üyeliğini geri aldı. Kulüp Başkanı Reinhard Rauball, Schröder’i bu konuda kişisel olarak bilgilendirdiğini söyledi. Kararın Schröder’in Rus petrol şirketi Rosneft’in denetleme kurulu başkanı olması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişki olması nedeniyle alındığı ifade ediliyor.

Hannover 96 ve Alman Futbol Federasyonu’nun da Gerhard Schröder’e hakkında kararlar alması bekleniyor. Hannover 96 yönetim kurulu, Schröder’in değerlerinin kulüp değerleriyle çelişmesi nedeniyle eski Şansölyeyi kulüp üyeliğinden ihraç etmeyi hazırlanıyor.

Alman Futbol Federasyonu (DFB) de Gerhard Schröder’in fahri üyeliğini iptal etme kararı aldı. DFB’nin geçici başkanları Rainer Koch ve Hans-Joachim Watzke ortak bir açıklama yaparak, DFB’nin fahri üyelerinin, DFB tüzüğünde yer alan ve “özellikle saygıyı” içeren temel değerlere kayıtsız şartsız bağlı kalmaları gerektiği duyuruldu. Bu, uluslararası alanda tanınan tüm insan hakları ve tüm insanlık dışı tutum ve davranışlara karşı çıkma yükümlülüğü de içine alıyor. 1998-2005 yılları arasında Almanya Şansölyesi olarak görev yapan Gerhard Schröder, 2005 yılında o günkü DFB Başkanı Theo Zwanziger tarafından onursal üye yapıldı.

Güncel Yazılar

Popüler Yazılar